Here

NSSA - NSSA - Official Heat Times
NSSA - National Scholastic Surfing Association

The National Scholastic Surfing Association (NSSA) is a nonprofit organization whose mission is to encourage and assist its members in their interest to learn and develop the fundamentals and skills of surfing competition while competing in structured and quality events. The NSSA promotes the qualities of discipline and competitive excellence while supporting the merits of academic achievement to young surfers. The NSSA strives to provide a fun surfing experience for all of its members.

The NSSA is one of the few national youth sports organizations that require its participants to maintain academic standards in order to compete. Since 1978, the NSSA program philosophy has been that athletics and scholastics go hand in hand. More than 80 NSSA events are run nationwide that culminate with the annual National Championships which is regarded as the highest profile youth surfing event in America.


NSSA - Official Heat Times


THE NSSA GOLD COAST EXPLORER SEASON EVENT #9 WILL BE HELD THIS SATURDAY (JAN 31) AT C STREET IN VENTURA.


THE NSSA GOLD COAST EXPLORER SEASON WILL CONCLUDE THE 2014/15 SEASON WITH EVENT #10 AND WILL BE HELD THIS SUNDAY (FEB 1) ALSO AT C STREET IN VENTURA.


Directions:  Take the 101 towards Ventura.  Exit California St.  Turn left over freeway.  Turn right on Harbor.  Turn left at the fairgrounds.  Follow to the end

RED NOTES THE START OF EACH DIVISION FOR EVENT #9.

PURPLE NOTES THE START OF EACH DIVISION FOR EVENT #10.


NSSA GOLD COAST CONFERENCE

EXPLORER SEASON #9

 C STREET

JANUARY 31, 2015

 

ORDER OF EVENTS

SATURDAY

3 BOYS QUARTERFINALS @ 20 MIN EA 7:00-8:00

3 JUNIORS QUARTERFINALS  @ 20 MIN EA  8:00-9:00

4 MENEHUENE QUARTERFINALS  @ 20 MIN EA  9:00-10:20

2 SUPER GROMS SEMI-FINALS  @ 20 MIN EA   10:20-11:00

1 JUNIORS REPERCHARGE  @ 20 MIN EA 11:00-11:20

2 MENEHUENE SEMI-FINALS  @ 20 MIN EA  11:20-12:00

2 GIRLS SEMI-FINALS  @ 20 MIN EA  12:00-12:40

1 BOYS REPERCHARGE  @ 20 MIN EA 12:40-1:00


FINALS BEGIN

1 SUPER GROMS FINAL  @ 20 MIN EA 1:00-1:20

1 JUNIORS FINAL  @ 20 MIN EA  1:20-1:40

1 WOMENS FINAL  @ 20 MIN EA  1:40-2:00

1 BOYS FINAL  @ 20 MIN EA 2:00-2:20

1 SENIORS FINAL @ 20 MIN EA 2:20-2:40

1 MENEHUENE FINAL @ 20 MIN EA  2:40-3:00

1 GIRLS FINAL  @ 20 MIN EA  3:00-3:20

1 MENS FINAL  @ 20 MIN EA 3:20-3:40

1 MASTERS FINAL @ 20 MIN EA 3:40-4:00


INDIVIDUAL HEAT TIMES


EXPLORER BOYS-SATURDAY

Quarter 1  (7:00 AM)
R Eithan Osborne
B Zane Booth
Y Fisher DeVoe
O  
G  
W  
Quarter 2  (7:20 AM)
R Taro Watanabe
B Sam Reichel
Y Jabe Swierkocki
O Greyson Dunn
G  
W  
Quarter 3  (7:40 AM)
R Tommy McKeown
B Ryder Alves
Y Matt Pierce
O Rodney Buck
G  
W  


EXPLORER JUNIORS-SATURDAY

Quarter 1  (8:00 AM)
R Eithan Osborne
B Braden Jones
Y Ryder Alves
O Brock Piro
G Luke Adler
W  
Quarter 2  (8:20 AM)
R Jason Knell
B Josiah Amico
Y Sean Woods
O Jace Kennedy
G Matt Bucholz
W  
Quarter 3  (8:40 AM)
R Micky Clarke
B Quinter Rubalcava
Y Jeff Knell
O Adam Hogue
G Tommy McKeown
W  


EXPLORER MENEHUENE-SATURDAY

Quarter 1  (9:00 AM)
R Taro Watanabe
B Noah Steinmetz
Y Hamilton Jacobs
O Gavin Cross
G  
W  
Quarter 2  (9:20 AM)
R Jabe Swierkocki
B Dimitri Poulos
Y Liam Osborne
O Merrick Hahn
G Beck Adler
W  
Quarter 3  (9:40 AM)
R Finn Reyes
B Gavin Eason
Y Curtis Jacobs
O Cayden Colasse
G Caden Rogers
W  
Quarter 4  (10:00 AM)
R Trevor Berry
B Marley Sapp
Y Shaymus O'Hearn
O Arata Tomatsuri
G Alec Pentikis
W  


EXPLORER SUPER GROMS-SATURDAY

SEMI-FINALS 1  (10:20 AM)
R Hamilton Jacobs
B Curtis Jacobs
Y Wade Kirkelie
O Alec Pentikis
G  
W  
SEMI-FINALS 2  (10:40 AM)
R Noah Steinmetz
B Pitas Higgins
Y Tanner Vodraska
O Talan Vodraska
G  
W  


EXPLORER GIRLS-SATURDAY

SEMI-FINALS 1  (12:00 PM)
R Malia Faramarzi
B Maddie Malmsten
Y Riley Malmsten
O Nyah McGetrick
G Adi Mahan
W  
SEMI-FINALS 2  (12:20 PM)
R Makena Burke
B Kyra Williams
Y Ashley Trevino
O Lily Reeve
G Stella Mahan
W Peyton Slater


EXPLORER WOMENS-SATURDAY

FINAL  (1:40 PM)
R Cassidy Urbany
B Claire Loughlin
Y Peyton Slater
O  
G  
W  


EXPLORER SENIORS-SATURDAY

FINAL  (2:20 PM)
R Chris Keet
B Curt Harper
Y Tony Foster
O  
G  
W  


EXPLORER MENS-SATURDAY

FINAL  (3:20 PM)
R Micky Clarke
B Josiah Amico
Y Hunter Martinez
O  
G  
W  


EXPLORER MASTERS-SATURDAY

FINAL  (3:40 PM)
R Chris Keet
B Eric Pohring
Y  
O  
G  
W  


NSSA GOLD COAST CONFERENCE

EXPLORER SEASON #10

 C STREET

FEBRUARY 1, 2015

 

ORDER OF EVENTS

SUNDAY

3 BOYS QUARTERFINALS @ 20 MIN EA 7:00-8:00

3 JUNIORS QUARTERFINALS @ 20 MIN EA 8:00-9:00

4 MENEHUENE QUARTERFINALS @ 20 MIN EA 9:00-10:20

2 GIRLS SEMI-FINALS @ 20 MIN EA  10:20-11:00

2 MENEHUENE SEMI-FINALS  @ 20 MIN EA 11:00-11:40

1 JUNIORS REPERCHARGE @ 20 MIN EA 11:40-12:00

1 BOYS REPERCHARGE  @ 20 MIN EA 12:00-12:20


FINALS BEGIN

1 SUPER GROMS FINAL @ 20 MIN EA 12:20-12:40

1 JUNIORS FINAL  @ 20 MIN EA 12:40-1:00

1 WOMENS FINAL @ 20 MIN EA 1:00-1:20

1 BOYS FINAL  @ 20 MIN EA  1:20-1:40

1 SENIORS FINAL  @ 20 MIN EA  1:40-2:00

1 MENEHUENE FINAL @ 20 MIN EA 2:00-2:20

1 GIRLS FINAL  @ 20 MIN EA  2:20-2:40

1 MENS FINAL  @ 20 MIN EA  2:40-3:00

1 MASTERS FINAL  @ 20 MIN EA  3:00-3:20


INDIVIDUAL HEAT TIMES


EXPLORER BOYS-SUNDAY

Quarter 1  (7:00 AM)
R Eithan Osborne
B Zane Booth
Y Fisher DeVoe
O Cole Miller
G  
W  
Quarter 2  (7:20 AM)
R Taro Watanabe
B Sam Reichel
Y Jabe Swierkocki
O Greyson Dunn
G  
W  
Quarter 3  (7:40 AM)
R Tommy McKeown
B Ryder Alves
Y Matt Pierce
O Rodney Buck
G  
W  


EXPLORER JUNIORS-SUNDAY

Quarter 1  (8:00 AM)
R Eithan Osborne
B Braden Jones
Y Ryder Alves
O Luke Adler
G  
W  
Quarter 2  (8:20 AM)
R Jason Knell
B Josiah Amico
Y Sean Woods
O Jace Kennedy
G Matt Bucholz
W  
Quarter 3  (8:40 AM)
R Micky Clarke
B Quinter Rubalcava
Y Jeff Knell
O Adam Hogue
G Tommy McKeown
W  


EXPLORER MENEHUENE-SUNDAY

Quarter 1  (9:00 AM)
R Taro Watanabe
B Noah Steinmetz
Y Hamilton Jacobs
O Gavin Cross
G  
W  
Quarter 2  (9:20 AM)
R Jabe Swierkocki
B Dimitri Poulos
Y Liam Osborne
O Merrick Hahn
G Beck Adler
W  
Quarter 3  (9:40 AM)
R Finn Reyes
B Gavin Eason
Y Curtis Jacobs
O Cayden Colasse
G Caden Rogers
W  
Quarter 4  (10:00 AM)
R Trevor Berry
B Marley Sapp
Y Shaymus O'Hearn
O Arata Tomatsuri
G Alec Pentikis
W  


EXPLORER GIRLS-SUNDAY

SEMI-FINALS 1  (10:20 AM)
R Makena Burke
B Riley Malmsten
Y Ashley Trevino
O Adi Mahan
G  
W  
SEMI-FINALS 2  (10:40 AM)
R Kyra Williams
B Maddie Malmsten
Y Lily Reeve
O Nyah McGetrick
G Stella Mahan
W  


EXPLORER SUPER GROMS-SUNDAY

FINAL  (12:20 PM)
R Hamilton Jacobs
B Noah Steinmetz
Y Pitas Higgins
O Curtis Jacobs
G Wade Kirkelie
W Alec Pentikis


EXPLORER WOMENS SUNDAY

FINAL  (1:00 PM)

R Cassidy Urbany
B Claire Loughlin
Y  
O  
G  
W  


EXPLORER SENIORS-SUNDAY

FINAL  (1:40 PM)
R Chris Keet
B Curt Harper
Y Tony Foster
O  
G  
W  


EXPLORER MENS-SUNDAY

FINAL  (2:40 PM)
R Micky Clarke
B Josiah Amico
Y Will Reichel
O Hunter Martinez
G  
W  


EXPLORER MASTERS-SUNDAY

FINAL  (3:00 PM)
R Chris Keet
B Eric Pohring
Y  
O  
G  
W