NSSA - National Scholastic Surfing Association

The National Scholastic Surfing Association (NSSA) is a nonprofit organization whose mission is to encourage and assist its members in their interest to learn and develop the fundamentals and skills of surfing competition while competing in structured and quality events. The NSSA promotes the qualities of discipline and competitive excellence while supporting the merits of academic achievement to young surfers. The NSSA strives to provide a fun surfing experience for all of its members.

The NSSA is one of the few national youth sports organizations that require its participants to maintain academic standards in order to compete. Since 1978, the NSSA program philosophy has been that athletics and scholastics go hand in hand. More than 80 NSSA events are run nationwide that culminate with the annual National Championships which is regarded as the highest profile youth surfing event in America.


2022 NATIONAL CHAMPIONSHIPS AND NATIONAL INTERSCHOLASTIC CHAMPIONSHIPS RESULTS!

2022 NSSA NATIONAL CHAMPIONSHIPS RESULTS

2022 NSSA NATIONAL OPEN, EXPLORER AND AIRSHOW CHAMPIONSHIPS

JUNE 26-JULY 3

HUNTINGTON BEACH PIER, SOUTHSIDE

2022 NSSA NATIONAL INTERSCHOLASTIC CHAMPIONSHIPS

JUNE 17-19

SALT CREEK, DANA POINT

2022 NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS

THE SCOREBOARD

RESULTS

OPEN MENS (all ages) MAYORS CUP

1. David O’Keefe-Newport Beach, Ca 15.07

2. Kyan Yang-Encinitas, Ca 13.37

3. Blayr Barton-Sandbridge Beach, Va 12.46

4. Luke Tema-Haleiwa, Hi 9.10

OPEN WOMENS (all ages) MAYORS CUP

1. Sara Freyre-Huntington Beach, Ca 13.60

2. Bella Kenworthy-San Clemente, Ca 13.53

3. Talia Swindal-Malibu, Ca 12.83

4. Pua DeSoto-Makaha, Hi 12.30

OPEN JUNIORS (ages U16)

1. Luke Tema-Haleiwa, Hi  12.36

2. Kai Kushner-Manhattan Beach, Ca 11.97

3. Lucas Senkbeil-Todos Santos, Mexico 10.83

4. Hudson Saunders-Laguna Beach, Ca 10.50

OPEN BOYS (ages U14)

1. Lucas Senkbeil-Todos Santos, Mexico 15.50

2. Petey Romaniuk-Huntington Beach, Ca 13.50

3. Zolten Poulsen-Lahaina, Maui 12.77

4. Brody Price-Santa Cruz, Ca 11.10

OPEN MINI GROMS (ages U12)

1. Tanner Sandvig-San Clemente, Ca 16.44

2. Kai Thompson-Laguna Niguel, Ca 15.40

3. Sebastian Peters-Melbourne Beach, Fl 13.50

4. Finn Castle-Huntington Beach, Ca 12.90

OPEN GIRLS (ages U16)

1. Bella Kenworthy-San Clemente, Ca 14.34

2. Talia Swindal-Malibu 13.43

3. Zoe Chait-Half Moon Bay, Ca 12.20

4. Lanea Mons-Atlantic Beach, Fl 11.14

OPEN SUPER GIRLS (ages U14)

1. Marlo Leigh Harris-Dana Point, Ca 14.43

2. Eden Walla-San Clemente, Ca 13.77

3. Lanea Mons-Atlantic Beach, Fl 11.53

4. Victoria Duprat-Encinitas, Ca 11.30

OPEN MINI GROM GIRLS (ages U12)

1. Zoey Kaina-Costa Mesa, Ca 13.40

2. Teagan Meza-Torrance, Ca 9.50

3. Ruby Stringfellow-Ladera Ranch, Ca 9.20

4. Auburn Hilley-New Smyrna Beach, Fl 6.93

OPEN U10 BOYS

1. Keali’i Lambeth-Kailua Kona, Hi 15.17

2. Kea Moody-Ewa Beach, Hi 9.23

3. Moses Hennings-San Clemente, Ca 8.44

4. Asher Eastwood-New Smyrna Beach, Fl 8.27

OPEN U10 GIRLS

1. Teagan Meza-Torrance, Ca 15.00

2. Peeta Kenworthy-San Clemente, Ca 12.17

3. Story Martinez-Virginia Beach, Va 9.00

4. Colbie Taylor-Vero Beach, Fl 3.00

OPEN LONGBOARD (all ages)

1. Gavin Idone-Cocoa Beach, Fl 17.84

2. Chase Leider-Montauk, NY 12.80

3. Zolten Poulsen-Lahaina, Maui 9.43

4. Mack Landry-Carolina Beach, NC 9.37

2022 NATIONAL EXPLORER CHAMPIONSHIPS

THE SCOREBOARD

RESULTS

EXPLORER MENS (all ages)

1. Blayr Barton-Sandbridge Beach, Va 18.30

2. Kai Martin-Honolulu, Hi 14.77

3. Levi Young-Makawao, Hi 10.93

4. Luke Tema-Haleiwa, Hi 7.02

EXPLORER JUNIORS (U18)

1. Oliver Zietz-Princeville, Kauai 15.53

2. Diego Ferri-Kailua, Hi 13.50

3. Rylan Beavers-Kilauea, Hi 12.50

4. Luke Tema-Haleiwa, Hi 11.80

EXPLORER BOYS (U15)

1. Dylan Sloan-Huntington Beach, Ca 15.67

2. Will Deane-Kill Devil Hills, NC 12.77

3. Ethan Harbinson-New Smyrna Beach, Fl 10.84

4. Kenny Nishimoto-Honolulu, Hi 9.66

 

EXPLORER MENEHUENE (U13)

1. Kai Nelson-Haiku, Maui 14.70

2. Zal Costa-Kailua Kona, Hi 12.57

3. Gavin Bren-Ocean City, Md 8.81

4. Kai Thompson-Laguna Niguel, Ca 8.56

EXPLORER SUPER GROMS (U11)

1. Finn Castle-Huntington Beach, Ca 13.33

2. Wyatt Yount-Huntington Beach, Ca 9.93

3. Keali’i Lambeth-Kona, Hi 8.76

4. Ryder Prouty-Paia, Hi 8.47

EXPLORER WOMENS (all ages)

1. Pua DeSoto-Makaha, Hi 12.20

2. Talia Swindal-Malibu, Ca 11.76

3. Haylee Boverman-Paia, Hi 10.04

4. Chrislyn Simpson Kane-Paia, Maui 7.90

EXPLORER GIRLS (U15)

1. Avery McDonald-San Clemente, Ca 15.00

2. Vela Mattive-Santa Barbara, Ca 12.60

3. Lanea Mons-Atlantic Beach, Fl 9.60

4. Coco Hakikawa-Honolulu, Hi 9.27

EXPLORER SUPER GIRLS (U13)

1. Zoie Zietz-Princeville, Kauai 15,73

2. Bailey Turner-Huntington Beach, Ca 12.50

3. Sofia Gamboa-Deerfield Beach, Fl 10.73

4. Kaydn Persidok-Encinitas, Ca 7.86

EXPLORER MASTERS (ages 25 & up)

1. Adam Mancuso-Edgewater, Fl 11.20

2. Brandon Taylor-Vero Beach, Fl 6.60

EXPLORER SENIORS (ages 35 & up)

1. Chris Mons-Atlantic Beach, Fl 13.77

EXPLORER SUPER SENIORS (ages 45 & up)

1. Gavin Haughey-Laguna Niguel, Ca 12.27

2. Chet Moleta-Ewa Beach, Hi 11.14

3. Bill MacLeod-Rolling Hills Estates, Ca 7.93

4. Jon Moyer-Huntington Beach, Ca 6.87

5. Chris Eswine-Lake Worth, Fl 3.54

EXPLORER DUKE (ages 55 & up)

1. Daren Collins-Vista, Ca 14,17

2. Bill MacLeod-Rolling Hills Estates, Ca 12.84

3. Thomas Kunz-Ventura, Ca 5.76

4. James Ferguson-Laguna Beach, Ca 2.03

5. Curt Harper-Santa Monica 1.97

EXPLORER LONGBOARD (all ages)

1. Chase Lieder-Montauk, NY 16.83

2. Gavin Idone-Cocoa Beach, Fl 13.56

3. Mack Landry-Carolina Beach, NC 11.60

4. Pua DeSoto-Makaha, Hi 7.47

EXPLORER WOMENS LONGBOARD (all ages)

1. Liv Stokes-Aliso Viejo, Ca 12.20

2. Story Martinez-Virginia Beach, Va 6.77

3. Kaylin Weinrich-Boca Raton, Fl 6.66

4. Madison Bennett-Melbourne, Fl 2.93

NATIONAL AIRSHOW CHAMPION

Luke Wyler-San Clemente, Ca

NATIONAL JUNIOR AIRSHOW CHAMPION

Quaid Fahrion-Costa Mesa, Ca

NATIONAL GIRLS AIRSHOW CHAMPION

Bella Kenworthy-San Clemente, Ca

2022 NATIONAL CHAMPIONSHIPS SPECIAL AWARDS

AI MOST INSPIRATIONAL PERFORMANCE PRESENTED BY THE IRONS FAMILY

David O’Keefe

ROOKIE OF THE YEAR AWARD PRESENTED BY CARISSA MOORE

Zoey Kaina

HIGHEST GPA PLUS OUTSTANDING NATIONALS PERFORMANCE PRESENTED BY HUNTINGTON SURF AND SPORT

Lanea Mons

HIGHEST GPA COMBINED WITH THE TOP NATIONALS PERFORMANCE PRESENTED BY CONNER COFFIN

Luke Tema

2022 NSSA NATIONAL INTERSCHOLASTIC CHAMPIONSHIPS 

JUNE 17-19

Salt Creek, Dana Point California

THE SCOREBOARD

RESULTS

SADDLEBACK COLLEGE SURF TEAM WINS THEIR THIRD NATIONAL TITLE.

COLLEGE TEAM

1. Saddleback College 111

2. Point Loma Nazarene University-A 76

3. UC San Diego 70

4. University of North Florida 66

5. Westcliff University 55

6. San Diego State University 41

7. Cal State San Marcos 37

8. Point Loma Nazarene University-B 33

9. Brigham Young University 28

10. Pepperdine University 22

11. University of Central Florida 21

12. Flagler College 20

13. USC 19

 COLLEGE MENS

1. Blake Speir-UNF 14.30

2. Kai McPhillips-Saddleback 13.77

3. Jackson Butler-PLNU 13.56

4. Curran Dand-Saddleback 12.87

5. Ethan Mudge-Saddleback 12.80

6. Lucas Taub-Saddleback 11.13

COLLEGE WOMENS

1. Makena Burke-UCSD 16.77

2. Kalohe Danbara-UCSD 10.87

3. Tiare Thompson-USC 10.33

4. Ninnon Mattei-Westcliff University 9.03

5. Kennedy Hurley-PLNU 6.07

6. Jill Collins-BYU 5.83

COLLEGE LONGBOARD

1. Chase Adelsohn-PLNU 19.16

2. Ethan Mudge-Saddleback 16.93

3. Trent Webster-UCSD 13.33

4. Sean Griffith-Flagler 10.00

5. Hayden Gunson-PLNU 8.53

6. Ian Livesay-Westcliff University 6.74

SAN CLEMENTE HIGH SCHOOL WINS ITS 15TH NATIONAL TITLE!

HIGH SCHOOL VARSITY TEAM

1. San Clemente 131

2. Huntington Beach 90

3. Cocoa Beach 72

4. Dana Hills 54

5. Newport Harbor 52

6. San Dieguito Academy 39

7. Manasquan 34

8. Edison 32

9. Kamehameha 28

10. Wall 11

HIGH SCHOOL VARSITY MENS

1. Carl Burger-Cocoa Beach 15.33

2. Luke Guinaldo-Huntington Beach 14.60

3. Brayden Burch-San Clemente 12.93

4. Dane Matson-San Clemente 11.23

5. Dylan Young-San Clemente 9.14

6. Patrick O’Connor-Dana Hills 8.34

HIGH SCHOOL VARSITY WOMENS

1. Taylor Stacy-San Clemente 11.97

2. Addison McPhillips-San Clemente 11.03

3. Niyah Rosen-Huntington Beach 9.94

4. Sara Freyre-Huntington Beach 9.20

5. Mara Morales-Edison 9.17

6. Syd Ott-San Dieguito Academy 6.83

HIGH SCHOOL VARSITY LONGBOARD

1. Aiden Sautner-San Clemente 12.33

2. Tanner Bellerose-Huntington Beach 9.57

3. Barron Banuelos-Dana Hills 8.70

4. Niland DiLuchio-Manasquan 7.86

5. Saxon Baltzer-Edison 7.83

6. Ty Simpson Kane-Kamehameha 6.50

SAN CLEMENTE JUNIOR VARSITY CLAIMS ITS FIFTH NATIONAL TITLE!

HIGH SCHOOL JUNIOR VARSITY TEAM

1-San Clemente 101

2. Huntington Beach 50

3. Newport Harbor 44

4. Manasquan 22

HIGH SCHOOL JUNIOR VARSITY MENS

1. Bryse Celaya-San Clemente 11.17

2. Andrew Blackmore-San Clemente 11.07

3. Charlie Stevens-San Clemente 9.60

4. Kaleb Wood-Newport Harbor 6.26

5. Jake Lee-San Clemente 3.64

6. Ryder McDaniel-Huntington Beach 2.16

HIGH SCHOOL JUNIOR VARSITY WOMENS

1. Ezra McPhillips-San Clemente 10.66

2. Audrey Denos-San Clemente 8.90

3. Layne Barnes-Huntington Beach 5.34

4. Carley Tagliareni-Manasquan 4.87

5. Emily Park-Newport Harbor 3.34

6. Caroline Ireland-Manasquan 2.80

HIGH SCHOOL JUNIOR VARSITY LONGBOARD

1. Nathan Langer-San Clemente 15.66

2. Dylan Girvin-Newport Harbor 8.93

3. Garrett Rini-Huntington Beach 6.00

4. Gavin Meseroll-Manasquan 3.80

SHORECLIFFS CLAIMS THEIR 17TH NATIONAL MIDDLE SCHOOL TITLE!

MIDDLE SCHOOL TEAM

1. Shorecliffs-Red 109

2. Oak Crest-A 89

3. Oak Crest-B 60

4. Bernice Ayer 51

5. Shorecliffs-White 26

6. Sowers 26

7. Dwyer 9

MIDDLE SCHOOL BOYS

1. Kai Finn-Shorecliffs 14.00

2. Sutton Tudor-Oak Crest 12.93

3. Laird Lavik-Shorecliffs 11.80

4. Noah Lavik-Shorecliffs 8.56

5. John John Chan-Oak Crest 7.50

6. Nash Rice-Shorecliffs 5.77

MIDDLE SCHOOL GIRLS

1. Victoria Duprat-Oak Crest 11.26

2. Maddie Stanton-Oak Crest 9.40

3. Avery McDonald-Shorecliffs 9.26

4. Hana Bakker-Shorecliffs 8.50

5. Remy Todd-Shorecliffs 8.10

6. Happy Sager-Shorecliffs 8.04

MIDDLE SCHOOL LONGBOARD

1. Sawyer Southern-Oak Crest 10.83

2. Finn Broderick-Shorecliffs 7.00

3. Micah Baltzer-Sowers 6.13

4. MJ Harkins-Oak Crest 5.47

5. Parker Thompson-Shorecliffs 5.43

6. Grayson Agresti-Dwyer 3.76