Here

NSSA - 2019 EAST COAST REGIONAL CHAMPIONSHIP RESULTS!
NSSA - National Scholastic Surfing Association

The National Scholastic Surfing Association (NSSA) is a nonprofit organization whose mission is to encourage and assist its members in their interest to learn and develop the fundamentals and skills of surfing competition while competing in structured and quality events. The NSSA promotes the qualities of discipline and competitive excellence while supporting the merits of academic achievement to young surfers. The NSSA strives to provide a fun surfing experience for all of its members.

The NSSA is one of the few national youth sports organizations that require its participants to maintain academic standards in order to compete. Since 1978, the NSSA program philosophy has been that athletics and scholastics go hand in hand. More than 80 NSSA events are run nationwide that culminate with the annual National Championships which is regarded as the highest profile youth surfing event in America.


2019 EAST COAST REGIONAL CHAMPIONSHIP RESULTS!

2019 NSSA EAST COAST CHAMPIONSHIP RESULTS!

Wednesday, April 9, 2019 | Written by Janice Aragon

2019 NSSA EAST COAST CHAMPIONSHIPS

NEW SMYRNA BEACH, FLORIDA

APRIL 4-7, 2019

CONDITIONS: WAVES WERE A GOOD 2-4 FEET WITH PEAKY LEFTS AND RIGHTS AND FUN, CONSISTENT CONDITIONS THROUGHOUT THE ENTIRE 4-DAY EVENT.

THE SCOREBOARD

FINAL RESULTS

SCORES BASED ON TOP TWO WAVES

EAST COAST OPEN CHAMPIONSHIPS

OPEN MENS

1. Owen Moss-Wilmington, NC 13.66

2. Kyle Tester-Cape May, NJ 13.60

3. Noah Brownell-St Augustine, FL 7.90

4. Kyle Caracciolo-Island Park, NY 7.67

OPEN JUNIORS

1. Blayr Barton-Virginia Beach, VA 13.90

2. Owen Moss-Wilmington, NC 13.13

3. Braeden Kopec-Flagler Beach, FL 10.76

4. William Hedleston-Cocoa Beach, FL 9.83

OPEN BOYS

1. Kepa Mendia-West Palm Beach, FL 14.20

2. Braeden Kopec-Flagler Beach, FL 11.06

3. Warren Povey-St Thomas, Barbados 8.27

4. Will Deane-Kill Devil Hills, NC 7.40

OPEN MINI GROMS

1. Cruz Dinofa-Ocean City, NJ 13.50

2. Beckham McCart-Indialantic, FL 9.63 tiebreak

3. Vance Weyandt-Tequesta, FL 9.63 tiebreak

4. Teddy Wittemann-Melbourne Beach, FL 9.13

OPEN WOMENS

1. Zoe Benedetto-Palm City, FL 15.37

2. Sarah Abbott- Jupiter, FL 9.73

3. Bree Labiak-Conway, SC 8.57

4. Taylor Green-Gulf Breeze, FL 7.27

OPEN GIRLS

1. Zoe Benedetto-Palm City, FL 16.84

2. Bree Smith-Titusville, FL 10.26

3. Taylor Green-Gulf Breeze, FL 3.67

4. Mia Calderon-San Juan, PR 0.0

OPEN SUPER GIRLS

1. Bree Smith-Titusville, FL 10.17

2. Abbie Yates-Melbourne, FL 9.40

3. Mya Sniadach-New Smyrna Beach, FL 6.67

4. Brynn Gallagher-Ocean City, NJ 5.20

OPEN LONGBOARD

1. Mack Landry-Wilmington, NC 11.17

2. Maddie Franz-Flagler Beach, FL 8.47

3. Nicholas Ferry Lee-Tampa, FL 6.93

4. Fiona Sargente-Palm Bay, FL 5.90

EAST COAST EXPLORER CHAMPIONSHIPS

EXPLORER MENS

1. Kyle Tester-Cape May, NJ 13.67

2. Cole Deveney-Brielle, NJ 10.46

3. Kyle Carracciolo-Island Park, NY 9.33

4. Owen Wrenn-Wilmington, NC 6.66

EXPLORER JUNIORS

1. Blayr Barton-Virginia Beach, VA 15.83

2. Owen Carter-Wrightsville Beach, NC 13.73

3. Logan Hofstetter-Largo, FL 10.93

4. Ben Wingate-New Smyrna Beach, FL 5.67

EXPLORER BOYS

1. William Hedleston-Cocoa Beach, FL 12.73 

2. Robbie Goodwin-Flagler Beach, FL 11.67

3. Blayr Barton-Virginia Beach, VA 11.50

4. Owen Moss-Wilmington, NC 9.07

EXPLORER MENEHUENE

1. Braeden Kopec-Flagler Beach, FL 16.67

2. Kepa Mendia-West Palm Beach, FL 10.43

3. Logan Radd-Satellite Beach, FL 10.27

4. Ethan Harbinson-New Smyrna Beach, FL 10.00

EXPLORER SUPER GROMS

1. Cruz Dinofa-Ocean City, NJ 11.67

2. Beckham McCart-Indialantic, FL 9.93

3. Vance Weyandt-Tequesta, FL 7.53

4. Simon Durham-Atlantic Beach, FL 6.70

EXPLORER WOMENS

1. Zoe Benedetto-Palm City, FL 15.43 

2. Bree Labiak-Conway, SC 9.93

3. Elle Barimo-Tequesta, FL 6.40

4. Morgan Iglay-Manasquan, NJ 6.17

EXPLORER GIRLS

1. Zoe Benedetto-Palm City, FL 17.17

2. Taylor Green-Gulf Breeze, FL 11.33

3. Bree Smith-Titusville, FL 10.57

4. Savannah Love-Longwood, FL 9.37

EXPLORER SUPER GIRLS

1. Bree Smith-Titusville, FL

2. Mya Sniadach-New Smyrna Beach, FL

3. Abbie Yates-Melbourne Beach, FL

4. Ava Lavender-Sorrento, FL

5. Nyah Rosen-New Smyrna Beach, FL

6. Savannah Love-Longwood, FL

EXPLORER MASTERS

1. Jason Motes-Jacksonville Beach, FL 12.67

2. Eric Worley-Palm Coast, FL 11.33

3. Gary Allred-Jacksonville, FL 7.27

EXPLORER SENIORS

1. Jason Motes-Jacksonville Beach, FL 10.93

2. Gary Allred-Jacksonville, FL 7.44

EXPLORER SUPER SENIORS

1. Jason Motes-Jacksonville Beach, FL 14.50

2. Gary Allred-Jacksonville, FL 5.53

EXPLORER DUKE

1. Charley Hajek-New Smyrna Beach, FL 9.93

2. Robert Persan-New Smyrna Beach, FL 4.67

EXPLORER LONGBOARD

1. Maddie Franz-Flagler Beach, FL 12.73 

2. Callie Summerlin-Roanoke, VA 8.8

3. Nicholas Ferry Lee-Tampa, FL 8.78

4. Rob Schweizer-Flagler Beach, FL 8.5

5. Talan Groseclose-Carolina Beach, NC 6.07

6. Mako Musilunas-Myrtle Beach, SC 5.53

EXPLORER WOMENS LONGBOARD

1. Maddie Franz-Flagler Beach, FL 15.17

2. Callie Summerlin-Roanoke, VA 11.03

3. Fiona Sargente-Palm Bay, FL 9.1

4. Audrey Iglay-Manasquan, NJ 6.63

EAST COAST AIRSHOW CHAMPIONSHIPS

1-Blayr Barton-Virginia Beach, VA

EAST COAST JUNIOR AIRSHOW CHAMPIONSHIPS

1-Kepa Mendia-West Palm Beach, FL

EAST COAST COLLEGE CHAMPIONSHIPS

COLLEGE TEAM

1-University of North Florida "A” 131

2. UNC-Wilmington 60

=3. Flagler 52

      University of North Florida "B” 52

5. Florida Institute of Technology 33

6. University of Central Florida "A” 25

7. University of Central Florida "A” 10

8. University of Florida 1

COLLEGE MENS

1. Hunter Roland-UNF 11.16

2. Conner Lester-UNCW 10.83

3. Charlie Currant-UNF 10.56

4. Jake Hembree-UNF 10.14

5. Kai Barton-Flagler 7.70

6. Cameron Alvarez-UNF 7.60

COLLEGE WOMENS

1. Avery Adelotte-UNF 12.17

2. Sophie Falzone-UNF 7.73

3. Kat Neff-UNF 7.17

4. Katie Blackburn-UNF 6.86

5. Christina Champagne-UCF 6.0

6. Alyssa Womack-UNCW 2.73

COLLEGE LONGBOARD

1. Parker Sawyer-Flagler 14.17

2. Jon Jon Kaidy-UNF 11.10

3. Nick Lee-UNCW 8.64  

4. Cole Challaron-UNF 5.93

5. Caleb Lodge-FIT 3.30

6. David Watts-UCF 2.90

EAST COAST HIGH SCHOOL CHAMPIONSHIPS

 

HIGH SCHOOL TEAMS

1. Cocoa Beach 50

2. Satellite 39

HIGH SCHOOL MENS

1. Fergus Kelly-Satellite 12.84 

2. William Hedleston-Cocoa Beach 11.17 

3. Robbie Goodwin-Cocoa Beach 10.43

4. Jack Anderson-Satellite 6.03

5. Logan Radd-Satellite 5.56

6. Darian Pitcher-Satellite 5.40

HIGH SCHOOL WOMENS

1. Morgan Morris-Cocoa Beach 9.10

2. Alaina Heater-Satellite 7.50

3. Sarah Stotz-Cocoa Beach 6.0

4. Amelia Fazio-Satellite 4.23

HIGH SCHOOL LONGBOARD

1. Nicholas Ferry-Cocoa Beach

2. Amelia Fazio

2019 NSSA EAST COAST CHAMPIONSHIPS PERFORMERS OF THE DAY PRESENTED BY GROM SOCIAL

April 4 – Blayr Barton

April 6 – William Hedleston

April 7 – Hunter Roland

April 8 – Zoe Benedetto

ROOKIE AWARD presented by Caroline Marks

Cruz Dinofa

MOST INSPIRATIONAL PERFORMANCE presented by Evan Geiselman

Owen Moss

MANUEVER OF THE EVENT presented by Eric Geiselman

Blayr Barton

About NSSA

The National Scholastic Surfing Association (NSSA) is a nonprofit organization whose mission is to encourage and assist its members in their interest to learn and develop the fundamentals and skills of surfing competition while competing in structured and quality events. The NSSA promotes the qualities of discipline and competitive excellence while supporting the merits of academic achievement to young surfers. The NSSA strives to provide a fun surfing experience for all of its members.

The NSSA is one of the few national youth sports organizations that require its participants to maintain academic standards in order to compete. Since 1978, the NSSA program philosophy has been that athletics and scholastics go hand in hand. More than 80 NSSA events are run nationwide that culminate with the annual National Championships which is regarded as the highest profile youth surfing event in America.