Here

NSSA - 2016 NATIONAL CHAMPIONSHIP RESULTS!
NSSA - National Scholastic Surfing Association

The National Scholastic Surfing Association (NSSA) is a nonprofit organization whose mission is to encourage and assist its members in their interest to learn and develop the fundamentals and skills of surfing competition while competing in structured and quality events. The NSSA promotes the qualities of discipline and competitive excellence while supporting the merits of academic achievement to young surfers. The NSSA strives to provide a fun surfing experience for all of its members.

The NSSA is one of the few national youth sports organizations that require its participants to maintain academic standards in order to compete. Since 1978, the NSSA program philosophy has been that athletics and scholastics go hand in hand. More than 80 NSSA events are run nationwide that culminate with the annual National Championships which is regarded as the highest profile youth surfing event in America.


2016 NATIONAL CHAMPIONSHIP RESULTS!

2016 NSSA NATIONAL CHAMPIONSHIPS PRESENTED BY BODY

 

THE SCOREBOARD

RESULTS

2016 NSSA NATIONAL CHAMPIONSHIPS

HUNTINGTON BEACH, CA

June 26-July 3

 

2016 NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS


OPEN MENS (ages 16 & up) MAYORS CUP

1. Jake Marshall-Encinitas, Ca 18.00

2. Micky Clarke-Ventura, Ca 12.25

 

OPEN WOMENS (all ages) MAYORS CUP

1. Brisa Hennessy-Kailua, Hi 14.15

2. Alyssa Spencer-Carlsbad, Ca 10.15


OPEN JUNIORS (ages 15 & under)

1. Cole Houshmand-San Clemente, Ca 15.00

2. Barron Mamiya-Waialua, Hi 13.10

3. Micha Cantor-Murrells Inlet, SC 11.75

4. Dimitri Poulos-Ventura, Ca 9.55

 

OPEN BOYS (ages 12 & under)

1. Levi Slawson-Encinitas, Ca 18.00

2. Jackson Bunch-Paia, Hi 14.15

3. Sebastian Ojeda-La Jolla, Ca 13.65

4. Kayam Amar-Havazellet Hasharon, Israel 8.00


OPEN MINI GROMS (ages 10 & under)

1. Tenshi Iwami-Chiba, Japan 16.35

2. Dane Matson-San Clemente, Ca 12.35

3. Kai Martin-Honolulu, Hi 12.15

4. Lucas Owston-Oceanside, Ca 9.60


OPEN GIRLS (ages 14 & under)

1. Caroline Marks-Capistrano Beach, Ca 13.00

2. Kirra Pinkerton-San Clemente, Ca 9.75

3. Tiare Thompson-La Jolla, Ca 9.55

4. Leah Thompson-Wrightsville, NC 2.85

 

OPEN LONGBOARD (all ages)

1. Spencer Bridges-Summit, NJ 11.50

2. Kelta O’Rourke-Kilauea, Hi 8.50

3. Mason Schremmer-Honolulu, Hi 8.40

4. Trip Chandler-Pawleys Island, SC 5.60

 

2016 NATIONAL EXPLORER CHAMPIONSHIPS


EXPLORER MENS (all ages)

1. Gabriel Morvil-Wilmington, NC 15.35

2. Parker Cohn-Newport Beach, Ca 11.50

3. Finn McGill-Haleiwa, Hi 11.25

4. Kala Willard-Lahaina, Hi 9.90

 

EXPLORER JUNIORS (ages 17 & under)

1. Cody Young-Makawao, Hi 14.75

2. Noa Mizuno-Honolulu, Hi 14.50

3. Taro Watanbe-Malibu, ca 11.55

4. Parker Cohn-Newport Beach, Ca 10.50

 

EXPLORER BOYS (ages 14 & under)

1. Tommy Coleman-Vero Beach, Fl 15.60

2. Robert Grilho-Kapolei, Hi 14.90

3. Kade Matson-San Clemente, Ca 13.10

4. Ocean Macedo-Lahaina, Hi 11.25

 

EXPLORER MENEHUENE (ages 12 & under)

1. Jackson Bunch-Paia, Hi 16.65

2. Robert Grilho-Kapolei, Hi 16.40

3. Luke Swanson-Haleiwa, Hi 12.55

4. Kayam Amar-Havazellet Hasharon, Israel 10.90

5. Taj Lindblad-San Clemente, Ca 10.40

6. Robbie Goodwin-Palm Coast, Fl 7.40

 

EXPLORER SUPER GROMS (ages 10 & under)

1. Kai Martin-Honolulu, Hi 11.40

2. Cole McCaffray-Cardiff 10.00

3. Shion Crawford-Haleiwa, Hi 10.00

4. Lucas Owston-Oceanside, Ca 9.85

5. MaiKai Burdine-Halewia, Hi 7.80

6. Hayden Rodgers-Laguna Beach, Ca 6.45

 

EXPLORER WOMENS (all ages)

1. Gabriela Bryan-Kilauea, Hi

2. Kahanu Delovio-Kailua-Kona, Hi

3. Savanna Stone-Paia, Hi

4. Bethany Zelasko-Dana Point, Ca

5. Summer Macedo-Lahaina, Hi

6. Kelta O’Rourke-Kilauea, Hi

 

EXPLORER GIRLS (ages 14 & under)

1. Alyssa Spencer-Carlsbad, Ca 11.25

2. Olivia Pessanha-San Diego, Ca 10.95

3. Gabriella Bryan-Kilauea, Hi 9.80

4. Julie Nishimoto-Honolulu, Hi 8.00 tiebreak

5. Summer Ivy- 8.00 tiebreak

6. Rachel Presti-Melbourne Beach, Fl 6.85

 

EXPLORER SUPER GIRLS

1-Alyssa Spencer-Carlsbad, Ca 10.95

2. Leila Riccobuano-Eva Beach, Hi 10.75

3. Makena Burke-Ventura, Ca 8.65

4. Savanna Stone-Paia, Hi 8.15

5. Valentina Resano-Popoyo, Nicaragua 6.00

6. Gabbi Knudsen-Honolulu, Hi 5.30

 

EXPLORER MASTERS (ages 25 & up)

1. Chris Keet-Santa Barbara, Ca 16.00

2. Eric Pohring-Santa Barbara, Ca 1.20

3. Gary Allred-Jacksonville, Fl 0.30


EXPLORER SENIORS (ages 35 & up)

1. Chris Keet-Santa Barbara, Ca 9.90

2. Gary Allred-Jacksonville, Fl 4.50

 

EXPLORER SUPER SENIORS (ages 45 & up)

1. Daren Collins-Carlsbad 11.40

2. Charlie Hajek-New Smyrna Beach, Fl 9.65

3. Pat Pezzoli-Leucadia, Ca 6.25

4. Frank Gilday-New Smyrna Beach, Fl 4.60

5. Mike Stokes-Duncans Mill, Ca 4.10

6. Gary Allred-Jacksonville, Fl 2.95

7. Curt Harper-Santa Monica 2.80

 

EXPLORER DUKE (ages 55 & up)

1. Patrick Schlick-Leucadia, Ca 8.00

2. Rusty Wink-Mission Viejo, Ca 6.50

3. Rick Fignetti-Huntington Beach, Ca 4.65

4. Jim Ferguson-Santa Rosa, Ca 3.95

 

EXPLORER LONGBOARD (all ages)

1. Trip Chander-Pawleys Island, SC 13.75

2. Ian Appling-Corpus Christi, TX 11.00

3. Spencer Bridges-Summit, NJ 9.25

4. Georgia Cook-Franklin, TN 3.30

 

EXPLORER WOMENS LONGBOARD (all ages)

1. Mason Schremmer-Honolulu, Hi 13.40

2. Kelta O’Rourke-Kilauea, Hi 10.05

3. Lola Schremmer-Honolulu, Hi 7.65

4. Soleil Errico-Hanalei, Hi 7.00

5. Aine Dwyer-Coronado, Ca 5.40

6. Betsey Lee-Topanga, Ca 4.00

 

EXPLORER KNEEBOARD (all ages)

1-Chris Bermudez-Oxnard, Ca 11.25

2-Sean Noone-Alisa Viejo, CA 8.00

 

EXPLORER SUP (male all ages)

1. Dylan Schmarr-Kailua-Kona, Hi 9.35

2. Cash Berzolla-Hawaii 7.40

 

EXPLORER SUP (female all ages)

1-Mason Schremmer-Honolulu, Hi 7.65

2. Scarlett Schremmer-Honolulu, Hi 4.85

3. Lola Schremmer-Honolulu, Hi 2.25

 

NATIONAL AIRSHOW CHAMPION

Finn McGill-Haleiwa, Hi


NATIONAL JUNIOR AIRSHOW CHAMPION

Nick Marshall-Encinitas, Ca

 

2016 NATIONAL CHAMPIONSHIPS SPECIAL AWARDS


KALANI ROBB MOST INSPIRATIONAL PERFORMANCE

Jackson Bunch

 

CARISSA MOORE ROOKIE OF THE YEAR

Leah Thompson

 

AI OPEN MENS STANDOUT INSPIRED BY ANDY IRONS

Jake Marshall

 

ALOHA AWARD PRESENTED BY KEANU ASING

Rick Fignetti

 

HEART AND SOUL AWARD INSPIRED BY BETHANY HAMILTON

Alyssa Spencer

 

HIGHEST GPA WITH TOP NATIONALS PERFORMANCE PRESENTED BY CONNER COFFIN

Levi Slawson

 

COACH OF THE YEAR

Joel Centeio

 

SURFER SCHOLAR OF THE YEAR

Samantha Cendro-Huntington Beach High School 4.51 GPA

 

2016 NSSA NATIONAL INTERSCHOLASTIC CHAMPIONSHIPS

Salt Creek, Dana Point California

June 11-13

 

THE SCOREBOARD


POINT LOMA GOES BACK TO BACK WITH A DOMINATING TRIUMPH!

UNF TAKES SECOND PLACE FOR TWO STRAIGHT YEARS!

 

COLLEGE TEAM

1. Point Loma Nazarene University-A 141

2. University of North Florida 97

3. UC Santa Barbara 95

4. UC San Diego 81

5. Cal Poly San Luis Obispo 80

6. Mira Costa 75

7. Saddleback 50

8. Daytona State College 48

9. San Diego State University 47

10. Point Loma Nazarene University-B 36

11. University of Central Florida 35

12. Cal State Channel Islands 30

13. UC Santa Cruz 24

14. Florida Institute of Technology 20

15. Cal State San Marcos 17

 

COLLEGE MENS

1. Corey Howell-UNF 16.17

2. Jack Boyes-PLNU 13.07

3. Kirk Weissinger-PLNU 10.46

4. Andrew Niemann-PLNU 10.17

5. Mike Ciaramella-UCSD 8.70

6. Chris Murnane-Mira Costa 8.33

 

COLLEGE WOMENS

1. Darsha Pigford-PLNU 10.10

2. Nikki Viesins-UCF 9.96

3. Avalon Johnson-Cal Poly SLO 8.27

4. Kiana Fores-PLNU 5.46

5. Sara Locke-PLNU 4.57

6. Maddie LoMonaco-PLNU 3.66

 

COLLEGE LONGBOARD

1. Steve McLean-Daytona State 16.00

2. Patrick Kelly-UNF 11.40

3. Austin Sonnier-UCSB 11.40

4. Nico Espinosa-SDSU 11.13

5. Chase Stavron-CSU Channel Islands 8.60

6. Tim Varner-Cal State San Marcos 6.97

 

HUNTINGTON BEACH HIGH SCHOOL CLAIMS THEIR FIRST NATIONAL TITLE SINCE 1998. THE WIN SECURES THEIR 18TH NATIONAL CHAMPIONSHIP!

 

HIGH SCHOOL VARSITY TEAM

1. Huntington Beach 132

2. San Clemente 124

3. Carlsbad 90

4. Melbourne 76

5. Dana Hills 72

6. Edison 71

7. San Dieguito 61

8. Newport Harbor 57

9. Mira Costa 52

=10. Manasquan 32

        Satellite 32

12. Ocean City 31

13. Marina 30

14. St Augustine Prep 14

15. Wall

 

HIGH SCHOOL VARSITY MENS

1. Elijah Fox-San Clemente 16.24

2. Chauncey Robinson-Melbourne 15.97

3. David Economos-San Clemente 15.30

4. Griffin Foy-Huntington Beach 10.07

5. Jacob Baker-Huntington Beach 9.83

6. Jack Matt-Carlsbard 8.30

 

HIGH SCHOOL VARSITY WOMENS

1. Peyton Slater-Carlsbad 13.40

2. Juli Hernandez-Edison 13.27

3. Samantha Cendro-Huntington Beach 9.37

4. Chiasa Maruyama-Huntington Beach 8.94

5. Ocean Tsutsui-San Clemente j8.67

6. Maile Davis-Carlsbad 3.30

 

HIGH SCHOOL VARSITY LONGBOARD

1. Trevor Anderberg-San Dieguito 19.17

2. Jeremy Guilmette-Huntington Beach 14.84

3. Peter Neal-Mira Costa 12.00

4. Rachel Tilly-San Clemente 10.87

5. Chase Adelsohn-Newport Harbor 9.17

6. Caelan Burford-Melbourne 5.60

 

 HIGH SCHOOL JUNIOR VARSITY TEAM

1. San Clemente 95

2. Huntington Beach 57

3. Mira Costa 47

4. Newport Harbor 41

5. Manasquan 18

 

HIGH SCHOOL JUNIOR VARSITY MENS

1. Noah Hohenester-San Clemente 13.47

2. Davi Toledo-San Clemente 10.63

3. Ethan Hurst-Huntington Beach 9.50

4. Malik Schilling-San Clemente 8.83

5. Jaric Fink-San Clemente 6.73

6. Sage Guinaldo-Huntington Beach 6.63

 

HIGH SCHOOL JUNIOR VARSITY WOMENS

1. Kristina Hehl-Huntington Beach 14.83

2. Alexa Ross-San Clemente 7.10

3. Amelie Vergnolle-Mira Costa

4. Lauren Friedrich-Mira Costa 6.17

5. Kayla Little-Huntington Beach 2.80

6. Taylor Gehris-Newport Harbor 2.33

 

HIGH SCHOOL JUNIOR VARSITY LONGBOARD

1. Andrew Neal-Mira Costa 15.17

2. Max Seiersen-Huntington Beach 6.40

3. Shea Grady-Manasquan 4.67

4. Jared Bernier-San Clemente 4.16

5. Nash Mader-Newport Harbor 3.53

 

SHORECLIFFS SEALS THEIR 13TH NATIONAL MIDDLE SCHOOL TITLE WITH ANOTHER DOMINATING PERFORMANCE!

 

MIDDLE SCHOOL TEAM

1. Shorecliffs-Red 124

2. Cocoa Beach 93

3. Thurston 87

4. Shorecliffs-Blue 53

5. Dwyer 41

6. Sowers 40

7. Marco Forster 39

=8. Bernice Ayer 38

      Manhattan Beach 38

      Shorecliffs-White 38

 

MIDDLE SCHOOL BOYS

1. Tommy Coleman-Cocoa Beach 15.90

2. Nicholas Coli-Shorecliffs 11.70

3. Hagan Johnson-Shorecliffs 11.26

4. Nolan Rodgers-Thurston 10.70

5. Kai McPhillips-Shorecliffs 10.06

6. Taj Lindblad-Shorecliffs 4.73

 

MIDDLE SCHOOL GIRLS

1. Eden Lange-Cocoa Beach 14.17

2. Megan Seth-Manhattan Beach 12.43

3. Ryann Daly-Marco Forster 12.06

4. Tess Booth-Thurston 6.33

5. Summer Balentine-Sowers 3.40

6. Lani Morales-Sowers 2.70

 

MIDDLE SCHOOL LONGBOARD

1. Kai McPhillips-Shorecliffs 13.83

2. Cole Thompson-Bernice Ayer 9.33

3. Matt Economos-Shorecliffs 6.43

4. Billy Atkinson-Manhattan Beach 6.27

5. Jack Keefe-Shorecliffs 5.34

6. Sam Nelsen-Thurston 4.30