Here

NSSA - 2014 NSSA EAST COAST REGIONAL CHAMPIONSHIPS RESULTS!
NSSA - National Scholastic Surfing Association

The National Scholastic Surfing Association (NSSA) is a nonprofit organization whose mission is to encourage and assist its members in their interest to learn and develop the fundamentals and skills of surfing competition while competing in structured and quality events. The NSSA promotes the qualities of discipline and competitive excellence while supporting the merits of academic achievement to young surfers. The NSSA strives to provide a fun surfing experience for all of its members.

The NSSA is one of the few national youth sports organizations that require its participants to maintain academic standards in order to compete. Since 1978, the NSSA program philosophy has been that athletics and scholastics go hand in hand. More than 80 NSSA events are run nationwide that culminate with the annual National Championships which is regarded as the highest profile youth surfing event in America.


2014 NSSA EAST COAST REGIONAL CHAMPIONSHIPS RESULTS!

2014 NSSA EAST COAST CHAMPIONSHIP RESULTS!

Monday, April 7, 2014 | Written by Janice Aragon

2014 NSSA EAST COAST CHAMPIONSHIPS

NEW SMYRNA BEACH, FLORIDA

APRIL 3-6

CONDITIONS: GOOD, CLEAN AND CONSISTENT 2-4 FOOT HIGH PERFORMANCE PEAKS WITH RIPPABLE SECTIONS THROUGHOUT THE ENTIRE EVENT!

(HIGHLIGHTS OF THE EVENT TO FOLLOW)

THE 2014 NSSA EAST COAST REGIONAL CHAMPIONS!

THE SCOREBOARD

FINAL RESULTS

SCORES BASED ON TOP TWO WAVES

EAST COAST OPEN CHAMPIONSHIPS

OPEN MENS

1. Noah Schweizer-New Smyrna Beach, FL 17.00

2. Corey Howell-Melbourne, FL 12.74

3. Tyler Faulkner-Carolina Beach, NC 9.86

4. Luke Marks-Melbourne Beach, FL 9.70

OPEN JUNIORS

1. Chauncey Robinson-Melbourne Beach, FL 13.10

2. Stevie Pittman-Newport, NC 12.90

3. DJ Buchanan-Deltona, FL 9.34

4. Tommy Coleman-Sebastian, FL 8.84

OPEN BOYS

1. Tommy Coleman-Sebastian, FL 14.66

2. Micha Cantor-Surfside, SC 11.60

3. Noah Dovin-Merritt Island, FL 10.23

4. Blake Speir-Melbourne Beach, FL 8.90

OPEN MINI GROMS

1. Kaleb Kirshenbaum-Jacksonville Beach, FL 12.14

2. Ryan Huckabee-Flagler Beach, FL 11.10

3. Owen Moss-Wrightsville Beach, NC 10.73

4. Jack Marks-Melbourne Beach, FL 5.50

OPEN WOMENS

1-Chelsea Roett-Bridgetown, Barbados 9.43

2. Cassidy McClain-Margate, NJ 9.43

3. Caroline Marks-Melbourne Beach, FL 9.27

4. Sydney Herring-New Smyrna Beach, FL 4.14

OPEN GIRLS

1. Rachel Presti-Melbourne, FL 10.43

2. Caroline Marks-Melbourne Beach, FL 10.16

3. Sophie Falzone-Atlantic Beach, FL 9.90

4. Molly Kirk-Jacksonville, FL 7.44

OPEN LONGBOARD

1. Parker Sawyer-Virginia Beach, VA 11.56

2. Zack Raffin-New York City, NY 10.33

3. Evan Micele-Virginia Beach, VA 7.90

4. Spencer Bridges-Summit, NJ 6.47

EAST COAST EXPLORER CHAMPIONSHIPS

EXPLORER MENS

1. Corey Howell-Melbourne, FL 14.00

2. Luke Marks-Melbourne Beach, FL 13.80

3. Dane Mackie-St. George, Barbados 12.70

4. Addison Miles-Myrtle Beach, SC 10.27

5. Cobie Gittner-Ponce Inlet, FL 7.90

6. Michael Romano-Indian Rocks Beach, FL 7.30

EXPLORER JUNIORS

1. Dane Mackie-St. George, Barbados 15.00

2. Luke Marks-Melbourne Beach, FL 14.50

3. Tyler Faulkner-Carolina Beach, NC 12.30

4. Michael Romano-Indian Rocks Beach, FL 9.63

5. Chauncey Robinson-Melbourne Beach, FL 8.73

6. Addison Miles-Myrtle Beach, SC 6.50

EXPLORER BOYS

1. Stevie Pittman-Newport, NC 13.23

2. Bo Raynor-Wilmington, NC 12.23

3. Robbie McCormick-Stuart, FL 10.60

4. Noah Dovin-Merritt Island, FL 9.16

5. Chase Elmore-Daytona, FL 8.47

6. Jacob Burke-Long Beach, Barbardos 7.94

EXPLORER MENEHUENE

1. Tommy Coleman-Sebastian, FL 14.73

2. Blake Speir-Melbourne Beach, Fl 11.40

3. Seth Brown-Pawleys Island, SC 10.90

4. Micha Cantor-Surfside, SC 9.97

5. Noah Dovin-Merritt Island, FL 9.66

6. Laird Myers-Virginia Beach, VA 8.73

EXPLORER SUPER GROMS

1-Kaleb Kirshenbaum-Jacksonville Beach, FL 16.17

2. Owen Moss-Wrightsville Beach, NC 8.93

3. William Hedleston-Cocoa Beach, FL 8.80

4. Noah Brownell-St. Augustine, FL 7.26

5. Sydney Corbitt-Tequesta, FL 5.90

6. Elijah Gloss-Hampstead, NC 5.14

EXPLORER WOMENS

1. Chelsea Roett-Bridgetown, Barbados 11.40

2. Caroline Marks-Melbourne Beach, FL 11.40

3. Jazmine Dean-St. Augustine, Florida

4. Cassidy McClain-Ventnor, NJ 7.10

5. Kat Neff-Carolina Beach, NC 6.50

6. Kara Brown-New Smyrna Beach, FL 3.96

EXPLORER GIRLS

1. Caroline Marks-Melbourne Beach, FL 15.67

2. Sophie Falzone-Atlantic Beach, FL 10.10

3. Rachel Presti-Melbourne, FL 9.60

4. Molly Kirk-Jacksonville, FL 8.70

5. Maddie Malizia-Jensen Beach, FL 6.03

6. Hannah Blevins-Flagler 5.84

EXPLORER MASTERS

1. Blue Spivey-Charleston, SC 11.70

2. Daniel Sacchi-Wilmington, NC 8.20

EXPLORER SENIORS

1. Blue Spivey-Charleston, SC 10.17

2. Chris Brown-Ponce Inlet, FL 7.77

3. Charlie Hajek-New Smyrna Beach, FL 7.14

4. Daniel Sacchi-Wilmington, NC 6.37

EXPLORER SUPER SENIORS

1. Charley Hajek-New Smyrna Beach, FL 9.53

2. Chris Brown-Ponce Inlet, FL 5.10

3. Larry Holmes-Cape Canaveral 4.27

EXPLORER DUKE

1. Larry Holmes-Cape Canaveral, FL 13.17

2. Joe Keenan-Seaville, NJ 6.60

EXPLORER LONGBOARD

1. Jazmine Dean-St. Augustine, FL 12.66

2. Nikita Pandelos-Daytona Beach Shores, FL 9.33

3. Zach Raffin-New York City, NY 8.33

4. Spencer Bridges-Summit, NJ 7.40

5. Sean Brennan-Wrightsville Beach, NC 7.30

6. Gavin Silver-Orlando, FL 6.43

EXPLORER WOMENS LONGBOARD

1-Jazmine Dean-St. Augustine 14.24

2. Lily Whatley-New Smyrna Beach, FL 12.17

3. Georgia Cook-Franklin, TN 8.97

4. Carley Carter-Wrightsville Beach, NC 6.67

5. Hannah Milligan-Wrightsville Beach, NC 5.03

6. Hannah Blevins-Flagler, FL 4.46

EAST COAST AIRSHOW CHAMPIONSHIPS

1-Dane Mackie-St. George, Barbados

2. Tyler Faulker-Carolina Beach, NC

3. Corey Howell-Melbourne Beach, FL

4. Noah Schweizer-New Smyrna Beach, FL

UNCW TAKES THEIR SIXTH STRAIGHT EAST COAST COLLEGIATE TITLE!

EAST COAST COLLEGE CHAMPIONSHIPS

COLLEGE TEAM

1. UNC-Wilmington 105

2. Flagler 88

3. University of Central Florida “A” 75

4. University of North Florida “A” 60

5. Daytona State College 46

6. Florida Atlantic University 39

7. University of Central Florida “B” 37

8. University of North Florida “B” 36

9. University of South Florida 18

COLLEGE MENS

1. Nick Rupp-UNCW 13.10

2. Dillon Harrington-Flagler 12.63

3. Shane Wickman-UCF “A” 10.10

4. Shane Burn-UNCW 10.00

5. Alec Zappone-Flagler 7.17

6. Cobi Christianson-UNCW 5.77

COLLEGE WOMENS

1. Emily Ruppert-UNF “A” 11.10

2. Kayla Durden-UNF “A” 10.16

3. Airlie Pickett-UNCW 8.56

4. Amanda Buemi-Daytona State 4.90

5. Mila Wyman-FAU 2.70

6. Alexis Goss-UNCW 2.40

COLLEGE LONGBOARD

1-Josh Richardson-Flagler 12.03

2. Pat Nichols-UNF “B” 11.87

3. Alek Rockrise-UNCW 11.56

4. Adam Fricke UCF “A” 6.27

5. Will Warren-FAU 5.84

6. John Harbuck-Daytona State 4.00